Πέμπτη 26 Μαρτίου 2015

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

Στην σημερινή εποχή που ο αθλητισμός είναι εμπόρευμα και μας ζητάνε να βάζουμε το χέρι στην τσέπη, που οι εντατικοί ρυθμοί ζωής δεν μας επιτρέπουν την σταθερή άθληση, που η ανεργία βάζει τοίχος σε όποιον θέλει να αθληθεί υπάρχει η ανάγκη της ανάδειξης του δημόσιου και δωρεάν αθλητισμού που έχουμε σήμερα ανάγκη όσο ποτέ άλλοτε, χωρίς χορηγούς και σπόνσορες που εμπορεύονται τις ανάγκες μας. Για αυτό το λόγο η Λαϊκή Επιτροπή και η Επιτροπή Ανέργων Κορυδαλλού διοργανώνει τουρνουά ποδοσφαίρου με στόχο να αναδειχθεί η δυνατότητα του δωρεάν αθλητισμού που δεν υπάρχει σήμερα και η ευγενής άμιλλα χωρίς χρηματικά έπαθλα και κίνητρα που καλλιεργούν τον ανταγωνισμό και τον φανατισμό.

Το τουρνουά θα γίνετε στον Κορυδαλλό Γρ. Λαμπράκη 240 και Νικηφορίδη 18120, πίσω από το νέο δημαρχείο στο δημοτικό αθλητικό γήπεδο 5*5 (πρώην άσυλο).
Οι αγώνες θα αρχίσουν στις 22 Μαρτίου.
Όλες οι ομάδες παίζουν σύμφωνα με το πρόγραμμα αγώνων το οποίο έχει αναρτηθεί στο σάιτ, δεν θα ειδοποιούνται ξεχωριστά για κάθε παιχνίδι εκτός από τις περιπτώσεις που ένας αγώνας που ζητήθηκε να αναβληθεί από την αντίπαλη ομάδα ή να μετατοπιστεί χρονικά ή να τα κατακυρωθεί άνευ αγώνος. Αναβολή αγώνα ζητείται μια εβδομάδα πριν την προγραμματισμένη ώρα σε αυτήν την περίπτωση οι αναβληθέντες αγώνες θα γίνονται μέσα στις αμέσως επόμενες εβδομάδες έπειτα από την ενημέρωση των υπεύθυνων του πρωταθλήματος για την μέρα και την ώρα που θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας χωρίς να επηρεάζεται η επόμενη αγωνιστική .

ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ
2 όμιλοι, που θα αποτελείται ο καθένας από 5 ομάδες, θα γίνει μια σειρά αγώνων στον κάθε όμιλο όλοι με όλους μια φορά και η ομάδα που θα τερματίσει 5η δεν συνεχίζει στον τουρνουά, σε αντίθεση με τις υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που θα συνεχίσουν σε διαδικασία νοκ άουτ αγώνων.

Α, Β = όμιλοι

1,2,3,4 = θέσεις τερματισμού

Διαδικασία νοκ άουτ:1A-4B, 2A-3B, 2Β-3Α, 1Β-4Α

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ: Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ 1A - 4B ME TO NIKHTH TOY ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ 2Β - 3Α ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ 2Α - 3Β, 1Β - 4Α

ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ
  1. Ο χρόνος είναι μικτός,αλλά με κράτηση καθυστερήσεων σε περίπτωση μεγάλης καθυστέρησης, είναι δύο ημίχρονα των 20 λεπτών και 5 λεπτά ημίχρονο, στα νοκ αουτ παιχνίδια υπάρχει 5 λεπτά παράταση ενός ημιχρόνου και εν συνέχεια εκτέλεση 5 πέναλτι για κάθε ομάδα. Σε περίπτωση ισοπαλίας και μετά από 5 πέναλτι συνεχίζουν οι εκτελέσεις πέναλτι 1-1 μέχρι τον νικητή.
  2. Όλα τα πλάγια εκτελούνται με τα πόδια .
  3. Κάθε ομάδα μπορεί να έχει 5-8 παίκτες .
  4. Αν κάποια ομάδα κατέβει με 4 παίκτες παίζει κανονικά, εάν 3 ή λιγότεροι χάνει το παιχνίδι.
  5. Η νίκη έχει αξία 3 βαθμών ή ισοπαλία 1 βαθμού.
  6. Η άνευ αγώνος νίκη έχει σκορ 2-0 ή 4-0 σε περίπτωση που δεν κατέβει μία ομάδα χωρίς να ενημερώσει εγκαίρως.
  7. Κριτήρια ισοβαθμίας: σε περίπτωση ισοβαθμίας στην φάση των ομίλων υπολογίζεται
          α) μεταξύ παιχνίδια
          β) καλύτερη διαφορά γκόλ
          γ) καλύτερη επίθεση
          δ) αγώνας των δύο ομάδων.

Ενσταση για το αποτέλεσμα ενός αγώνος από τις ομάδες επιτρέπεται μόνο αν συμμετείχε σε αγώνα παίχτης που δεν έχει δηλωθεί,και ταυτόχρονα διαφοροπιεί αισθητά την κατάστση μιάς ομάδας προς την βελτίωση της απόδοσή της.

Οι ομάδες μπορούν να παραδώσουν αν θελήσουν είδη πρώτης ανάγκης (τρόφιμα, ρούχα κτλ) για την Επιτροπή Ανέργων στους υπεύθυνους του τουρνουά ή στην Λαϊκή Επιτροπή στην οδό Κρέσνας 10 (κάθετος της Αθηνάς κοντά στην Πλ. Ελευθερίας) για πληροφορίες στον Δημήτρη Πασ.(6971851391)